Par aviatoru saulesbrillēm

Par aviatoru saulesbrillēm

No acu aizsardzības funkcijas priekš pilotiem, kas lido 30 000 pēdu augstumā, līdz stilīgu nokrāsu saulesbrillēm modē, ko valkājušas filmu zvaigznes un stila ikonas. Aviatora saulesbrilles ir mūsdienu aksesuārs ar vareni bagātu un interesantu  vēsturi.

Par to, kā aviatora stila saulesbrilles radās un nokļuva līdz augstākajai modei, vairāk varēsi izlasīt raksta turpinājumā.

Aviatora stila saulesbrilles kļuvušas par modes elementu

Aviatora saulesbrillēm piemīt visai savdabīgs dizains: plāns metāla rāmis ar acumirklī atpazīstamo dubulttiltu un asaru formas stikli, kas slīd pār acīm, slēpjot lielu daļu sejas. Tās bieži redzētas uz 1970. gadu filmu zvaigznēm, kas cenšas slēpties no dzeltenās preses fotogrāfiem. Gadu desmitiem šīs saulesbrilles ir bijušas noturīgs aksesuārs, kas nu jau tiek uzskatītas par sava veida klasiku. Interesanti, ka šo saulesbriļļu pirmsākumi meklējami tieši lidošanas jomā.

aviatora stila saulesbrilles

Saulesbrilles kā praktisks problēmas risinājums

Aviatora stila saulesbriļļu ceļš sākās kā ļoti praktisks problēmas risinājums. Kad 20. gadsimta sākumā piloti sāka lidot arvien lielākos augstumos, viņiem radās līdz tam vēl nepieredzētas problēmas. Lidošana tik augstu debesīs pilotiem sniedza galvassāpes un dažādas slimības, kā arī nespēju redzēt bez biezām, ar kažokādām izklātām brillēm. 

Viens amerikāņu pilots Džons Makredijs (John Macready) ieraudzījis drauga pietūkušās un sastingušās acis, kad viņš uz sekundi 33000 pēdu augstumā noņēma savas miglainās brilles. Šī pieredze viņu šokēja un pārliecināja, ka tad, kad Makredijs iekārtojās priekšnieka lomā, viņa darba prioritātes bija saistītas ar pilotu redzes aizsargāšanu no spožās saules.

Aviatora stila saulesbrilles sākotnēji bija paredzētas valkāšanai zem galvassarga. Tām ir raksturīgas tumšas, dažreiz atstarojošas lēcas un plāna tērauda vai titāna metāla rāmji ar dubultu vai trīskāršu tiltu. Lielās briļļu lēcas nav gluži plakanas, bet nedaudz izliektas. To mērķis ir  nosegt visu cilvēka acs redzes lauku un ievērojami samazināt pārnestās redzamās gaismas daudzumu un infrasarkano starojumu. Ne mazāk svarīgi ir arī novērst ultravioleto starojumu iekļūšanu acī no jebkura leņķa.

Aviatoru brilles kļūst pieprasītas gan virs mākoņiem, gan uz zemes

Problēmas risinājuma rezultāts bija daudz vieglākas brilles ar zaļiem stikliem, kas samazināja žilbumu un uzlaboja redzi. Šo briļļu izveidošanai sekoja tūlītēji panākumi un 1930. gadu beigās tie tika nodoti publikai. Zīmols Bausch & Lomb marķēja tos kā “Ray-Ban” aviatorus cilvēkiem arī citiem hobijiem. Tie tika tirgoti ar vairākām jaunām lēcām un dizainiem, kas speciāli paredzēti golfam un zvejiecībai.

Sākoties Otrajam pasaules karam, plaši pieprasīta bija aviatoru saulesbriļļu izmantošana militārajā jomā: gan virs mākoņiem, gan uz zemes tika veidoti moderni aviatoru varianti. 

Kad 1944. gadā ģenerālis Duglass Makarturs  (Douglas MacArthur) nolaidās Filipīnās, viņam uz deguna bija aviatoru saulesbrilles. Šo mirkli bija notvēruši neskaitāmi fotogrāfi, un tas bieži vien tiek uzskatīts par zīmola popularizēšanas svarīgāko brīdi.

Strauji tiek uzņemti apgriezieni arī modes pasaulē

Pēc kara aviatoru stila saulesbrilles lēnām izpelnījās slavu, radot potenciālu kļūt par funkcionālām un vienlaikus stiligām saulesbrillēm. Laiku pa laikam šīs saulesbrilles tika manītas arī uz slavenību deguniem. Tikai padomājiet – Elvisa Preslija zelta ietvari, Deivids Bovijs ar cigareti, kas nevērīgi karājas viņam mutē, Pols un Linda Makartniji saskaņotos saulesbriļļu pāros ģimenes portretā vai Fredijs Merkūrijs baltā vestē un saulesbriļļu stiklos, kas atstaro gaismu.

Kopš tā laika šīs joprojām ir vienas no populārākajām saulesbrillēm visā pasaulē.

Ja vēlies izlasīt vēl kādu vēsturisku rakstu, tad interesants saturs skatāms rakstā Gaisa balonu vēsture.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *