Cik cilvēki ir lidojuši kosmosā?

Pirms 3 gadiem, 2016.gadā, astronauts Skots Kellijs (Scott Kelly) atgriezās atpakaļ uz Zemes pēc viena gada ilgas prombūtnes ceļojumā uz Starptautisko Kosmosa Staciju. Uzstādot rekordu prombūtnes laika apmērā, Kellijs nolaidās uz Zemes Kazahstānā.

Ja vien nesekojam regulāri līdzi šāda veida ziņām, grūti iedomāties, cik cilvēki ir bijuši kosmosā. Cik bieži kosmonauti lido kosmosā, kāpēc un cik cilvēki tur augšā ir šobrīd – tie visi ir interesanti jautājumi uz kuriem būtu vērtīgi saņemt arī atbildes. Reizēm grūti vispār aptvert, ka pastāv iespēja aizlidot uz kosmosu un būt nekurienē.

Šajā rakstā lasi par to, cik cilvēki ir bijuši kosmosā un vēl pāris interesantas lietas par lidojumiem uz kosmosu un Mēnesi.

Cik cilvēki ir lidojuši kosmosā?

Kosmoss, pēc definīcijas, skaitās 100km virs planētas Zeme virspuses. Starptautiskā Kosmosa Stacija ir aptuveni 400km attālumā. Kopš kosmosa programmas atklāšanas, aptuveni 550 cilvēki ir bijuši kosmosā, no kuriem trešdaļa ir amerikāņi.

Lielākā daļa no šiem cilvēkiem ir bijuši kosmonauti ar vismaz divu gadu ilgiem sagatavošanās treniņiem. Taču, īpaši laika posmā no 2001. līdz 2009.gadam, kosmosā ir bijuši arī daži ‘’tūristi’’. To starpā daži zinātnieki, inženieri, politiķi, kā arī vairāki piloti.

Kopš sestās un pēdējās nosēšanās uz Mēness 1972.gadā, kosmonauti nav pametuši Zemes orbītu. Sekojot Apollo misijām, bija veselas 135 kosmosa lidojuma misijas, taču šī programma beidzās 2011.gadā. Tagad astronauti lido kosmosā pārsvarā tādēļ, lai nonāktu kosmosa stacijā, caur krievu kosmosa kuģi.

Sekojošā misija bija izpētīt kosmosa telpu starp Zemi un Mēnesi, kam sekoja plāni aizbraukt uz Marsu. Taču tas ir vien plāns, kas ir sagatavošanās procesā. Ir plānoti arī pāris komerciāli lidojumi kosmosā jebkuram, kurš to spēj atļauties. Izmaksas gan nav lētas, taču arī šie lidojumi vēl nav notikuši. Vairāk par lidošanu kosmosā un to, cik reāli tas ir, iespējams izlasīt rakstā Kad varēsim lidot kosmosā.

Cik cilvēki ir bijuši uz Mēness?

Kad tiek runāts par kosmosu, vairākums cilvēkiem prātā ienāks tādi vārdi kā Jurijs Gagarins, Nīls Armstrongs (Neil Armstrong) vai Bazs Aldrins (Buzz Aldrin). Jurijs ir ieņēmis vēsturē vietu kā pirmais cilvēks kosmosā. Savukārt abi amerikāņu vīri bija daļa no Apollo 11 misijas un mēs šos cilvēkus zinām kā pirmos vīrus uz Mēness. Lai arī šie abi kosmonauti bija pirmie cilvēki uz Mēness, viņi noteikti nebija pēdējie. Cik tad cilvēki īsti ir bijuši uz Mēness?

Kopš Apollo 11 misijas noslēguma, kopā veseli 12 kosmonauti ir bijuši uz Mēness. Pēc Armstronga un Aldrina, vēl vairāki kosmonauti tikuši sūtīti uz Mēness Apollo 12 misijās, arīdzan 1969.gadā. Divi kosmonauti no šīs misijas bija Pīts Konrāds (Pete Conrad) un Alens Bīns (Alan Bean). Viņi uz Mēness pavadīja divas divas.

Apollo misijas uz Mēnesi

1971.gadā NASA uz Mēness nosūtīja vēl divus kosmonautus Apollo 14 misijā – Alens Šepards (Alan Shepard) un Edgars Mičels (Edgar Mitchell). Viņu misijas galvenais mērķis bija palīdzēt pētījumā par Mēness zemestrīcēm. Viņiem vajadzēja nēsāt līdzi un pielietot dažādus līdzi paņemtus instrumentus.

Apollo 15 misijā tika nosutīti nākošie kosmonauti Deivids Skots (David Scott) un Džeimss Irvins (James Irwin), kas uz Mēness pavadīja 3 dienas. Vērts piebilst, ka šie kosmonauti nepavadīja visas trīs dienas ārā, vien 19 stundas tika pavadītas staigājot vai braukājot pa Mēness virsmu, Esot uz Mēness, viņi salasīja akmeņus zinātnisko pētījumu eksperimentiem.

1972.gadā Apollo 16 misija tika realizēta, kad divi kosmonauti Džons Jangs (John Young) un Čārlzs Djūks (Charles Duke) aizlidoja uz Mēnesi. Esot kosmosā, šie astronauti spēja trīš reizes pastaigāties pa Mēnesi. Vēl viena nākošā misija jeb Apollo 17 bija pēdējā reize, kad kāds ir bijis uz Mēness. Kosmonautiem Džīnam Sernanam (Gene Cernan) un Harisonam Šmitam (Harrison Schmitt) bija pēdējā, līdz šim, iespēja pastaigāties pa Mēness virsmu.

Redzams, ka Apollo 13 misija iztrūkst no saraksts. Tas tāpēc, ka notika negadījums misijas palaišanas laikā. Pāris dienas pēc raķetes palaišanas, notika sprādziens. Par laimi raķetē esošie kosmonauti laikus paspēja izglābties un evakuēt sevi no bojātā kosmosa kuģa. Taču šī negadījuma dēļ misija izvērtās par neveiksmīgu un līdz Mēnesim kosmonauti netika. Lai arī izskatās, ka katrā Apollo misijā piedalījās pa diviem kosmonautiem, misijas komanda sastāvēja no 3 cilvēkiem katrā. 12 kosmonauti ir bijuši uz Mēness, taču ne visiem tikusi iespēja pa Mēness virsmu pastaigāt pašiem.

Kosmonauti, kas bijuši uz Mēness

Cilvēki, kas nolemj savu dzīvi veltīt tik sākotnēji neprātīgiem, baisiem un bīstamiem atklājumiem kā braucieni uz Mēnesi, ir neaprakstāmi apbrīnojami. Mums šie cilvēki ir jāceļ godā un jānovērtē, jo viņi tomēr dara lielu darbu, kas mums, kā cilvēcei, palīdz uzzināt vairāk un atklāt kaut nedaudz no plašā visuma.

Šis ir saraksts ar visiem 12 kosmonautiem, kas bijuši uz Mēness. Tiem klāt pierakstīts laiks, ko viņi tur pavadīja.

  1. Nīls Armstrongs (Neil Armstrong) – 2 stundas un 31 minūte.
  2. Bazs Aldrins (Buzz Aldrin) – 2 stundas un 31 minūte.
  3. Čārlzs Konrāds (Charles Conrad) – 7 stundas un 45 minūtes.
  4. Alens Bīns (Alan Bean) – 7 stundas un 45 minūtes.
  5. Alens Šepards (Alan Shepard) – 9 stundas un 21 minūte.
  6. Edgars Mišels (Edgar Mitchell) – 9 stundas un 21 minūte.
  7. Deivids Skots (David Scott) – 18 stundas un 33 minūtes.
  8. Džeimss Irvins (James Irwin) – 18 stundas un 33 minūtes.
  9. Džons Jangs (John Young) – 20 stundas un 14 minūtes.
  10. Čārlzs Djūks (Charles Duke) – 20 stundas un 14 minūtes.
  11. Džīns Sernants (Jene Cernan) – 22 stundas un 2 minūtes.
  12. Harisons Šmits (Harrison Schmitt) – 22 stundas un 2 minūtes.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *