Vai doties uz pārtūrisma vietām?

Covid-19 šobrīd ir pamatīgi ietekmējis tūrisma industriju, un pasaules apceļošana ir ierobežota. Tomēr, situācijai uzlabojoties, atkal pieaugs ceļotāju skaits. Daudzi no viņiem dosies uz populārām vietām, veicinot pārtūrisma rašanos, iespējams, pat neapzinoties, kas tas ir un ko tas nozīmē apkārtējiem cilvēkiem un videi.

Kas ir pārtūrisms?

Pirmo reizi jēdziens “pārtūrisms” jeb “overtourism” izskanēja 2012. gadā. Tas nozīmē, ka kādā vietā vienlaicīgi ir pārāk daudz tūristu. No vienas puses, tūristi labvēlīgi ietekmē valsts ekonomiku, bet no otras, vietējiem iedzīvotājiem, īpaši tiem, kas nav saistīti ar tūrisma industriju, pārtūrisms ir apgrūtinošs. 

Kur tas ir izplatīts?

Pārāk lielai tūristu plūsmai ir pakļautas daudzas vietas. Eiropā tās, piemēram, ir Barselona, Venēcija, Amsterdama, Reikjavīka, Dubrovnika, u.c. Pasaulē – Bangkoka, Dubaija, Bali, Maču Pikču, u.c. Pārtūrismu novēro gan metropolēs, gan dabā. 

Ko tas nozīmē vietējiem iedzīvotājiem?

Kaut arī lielās tūristu plūsmas ir pārejoša parādība, tās spēj pamatīgi ietekmēt vietējo ikdienas dzīvi un atstāt negatīvas ilgtermiņa sekas.

Aug īres cenas – dzīvokļu īpašnieki labprāt savus īpašumus izīrē tūristiem, tādējādi kārtīgi piepelnoties. 

Cilvēki tur, cilvēki šeit, cilvēki visur – ielas, kurās citkārt būtu tikai vietējie iedzīvotāji, kļūst pārpildītas. Sevišķi, pilsētu centrālā daļa. Un kuram gan patīk milzīgi cilvēku pūļi? 

Apgrūtināta satiksme – tūristu pieplūdums nozīmē gan pārpildītu sabiedrisko transportu, gan spraigāku satiksmi, jo daļa tūristu ierodas ar savu vai izmanto īrētu auto.

Piesārņojums. Kur cilvēks, tur atkritumi. Kur daudz cilvēku, tur daudz atkritumu. Diemžēl tūristi aiz sevis neatstāj tikai naudu. Piemēram, tūristu iemīļotā pludmale ” Maya Bay” Taizemē 2019. gadā tika slēgta. Iemesls? Ekosistēma ūdens sasilšanas un tūristu atkritumu dēļ ir tā sabojāta, ka tai nepieciešama atkopšana. Sākotnēji pludmales slēgšana bija paredzēta uz četriem mēnešiem. Tomēr vēlāk tika aprēķināts, ka nepieciešamais laiks ir vismaz četri gadi. 

Kā tas ietekmē ceļotājus?

Ko pārtūrisms nozīmē tiem, kuri to veido? Jā, tā ir ceļošana gada labākajā laikā – garas dienas, daudz gaismas, ir silts. Tomēr – tāpat kā vietējiem – arī tūristiem ir lietas, ar kurām nākas rēķināties.

Dārgākas biļetes. Laikā, kad cilvēki visvairāk ceļo, lidmašīnu un kruīzu biļetes ir dārgākas. Tāpat paaugstinātas cenas dažādās vietās var būt arī galamērķī. 

Garas rindas! Ja vēlēsies apskatīt populārus objektus, tas nebūs izdarāms, nestāvot garā cilvēku rindā. Tāpat piepildītas būs arī pilsētas labākās kafejnīcas, restorāni un bāri. 

Fully booked. Atvērt Booking un rezervēt viesnīcas numuriņu ir vienkārši. Tomēr grūtības var rasties, ja šo numuriņu tajā pašā laikā vēlas rezervēt vēl daudzi citi cilvēki. Turklāt, pateicoties lielajam pieprasījumam, aug arī rezervēšanas cenas. 

Kabatzagļi un krāpnieki. Protams, no viņiem neviens nav pasargāts arī nesezonā. Tomēr cilvēku pārpildītās vietās ir vieglāk zaudēt savu modrību un kļūt par garnadžu upuri. Vietās, kur ir daudz tūristu, būs arī vairāk cilvēku, kuri vēlēsies gūt labumu, apkrāpjot iebraucējus. 

Pūlis. Galu galā, pārtūrisms nozīmē to, ka tu būsi viens no daudziem. Viens no pūļa. Iespējams, ka jau sen loloji apskatīt kādu vietu, bet nu tavs izsapņotais brīdis jādala ar skaļu, sakarsušu cilvēku masu. 

Ieteikumi atbildīgākam tūrismam

Ceļošana, iespējams,  ir viena no skaistākajām iespējām dzīvē, tomēr ir skaidrs, ka tūrismam ir arī savas ēnas puses. Cienot vietējos iedzīvotājus un domājot par apkārtējo vidi, ceļotkārajiem vispirms jāaizdomājas par divām lietām – galamērķi un ceļošanas laiku.

Ja zini, ka tavs izvēlētais galamērķis konkrētā laikā būs pārpildīts ar cilvēkiem ar mugursomām un fotokamerām, paskaties kartē – tuvumā noteikti ir daudz citu pilsētu vai ciematu, kur iepazīt šīs zemes kultūru.

Ceļo ziemā, pavasarī vai rudenī. Centies atbalstīt vietējos, mazos uzņēmumus, piemēram, lielu ķēžu viesnīcu vietā izvēlies kādas ģimenes viesunamu. Ja vien ir iespējams, ceļo ar vilcienu – tas ir dabai draudzīgāks, nekā lidmašīna.

Paķer līdzi savu ūdens pudeli, neatstāj aiz sevis atkritumus un neatbalsti atrakcijas, kur tiek izmantoti dzīvnieki, piemēram, jāšanu ar ziloņiem. Neizklausās pārāk grūti, ne?

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *