Par un Pret lidošanu kosmosā

Lidot kosmosā

Kosmoss vienmēr ir bijusi noslēpumaina un vienlaicīgi ļoti interesanta tēma, par kuru gribās uzzināt vairāk. Lai arī ikdienā varam sekot līdzi zinātnieku pētījumiem un atklājumiem par visumu, tas tomēr nespēj pilnvērtīgi remdēt zinātkāri par kosmosu. Rodas tik daudz neatbildētu jautājumu. Un šķiet, ka atbildes uz tiem varētu atrast vien tu pats, aizlidojot kosmosā un iegūstot savu pieredzi.

Varētu domāt, ka lidošana kosmosā ir neaizmirstams piedzīvojums no kura būtu grūti atteikties. Taču vai esi par to iedomājies? Vai domas nemainītos, ja kāds tev patiesi piedāvātu šādu iespēju? Kā iespēja lidot kosmosā ietekmētu Zemes iedzīvotāju pasauli? Un visbeidzot – vai tu būtu gatavs mesties šajā vienlīdz baisajā un neaprakstāmi aizraujošajā piedzīvojumā?

Pirms atbildi uz šiem jautājumiem, ņem vērā zemāk pieminētās galvenās priekšrocības un trūkumus, kas varētu rasties, lidojot kosmosā.

Priekšrocības PAR lidošanu kosmosā

1. Tā būtu jauna un neaizmirstama pieredze

Došanās kosmosā neapšaubāmi būtu jauna un grūti aptverama pieredze. Tev būtu jāiemācās nebaidīties par nezināmo, vienlaicīgi apbrīnojot skaisto. Jau sākot ar dzīvošanu kosmosa kuģī un to, kā visvienkāršākās ikdienas lietas kļūst sarežģītas. Kāda ir sajūta pirmo reizi piedzīvot bezsvara stāvokli un pazaudēt visas dzīves laikā tik ļoti zināmo kontroli? Kā ir sajust kosmosa plašumu un tur virmojošo enerģiju?

Grūti tam noticēt, taču ir cilvēki, kas visu šo ir piedzīvojuši. Un, iespējams, kādreiz tas varēsi būt arī tu.

2. Iespēja savām acīm redzēt visuma skaistumu

Lidojot kosmosā, tavām acīm pavertos visneaizmirstamākie skati. Zvaigznes mirdzētu spožāk, tu redzētu tālāk un pat ieraudzītu mūsu planētu Zemi vienā kopumā. Tu atrastos atklātā telpā, kurai nav gala un sajustu pavisam citu ikdienas tempu.

Ne viens vien astronauts ir teicis, ka kosmosā redzētās ainas nav iespējams pielīdzināt nekam, ko varētu ieraudzīt uz Zemes. Par to gan atliek pārliecināties katram pašam. 

3. Kosmosa izpēte sniegtu mums zināšanas

Biežāka un tālāka lidošana kosmosā ļautu mums iegūt noderīgu informāciju par Saules sistēmu un galaktiku kopumā. Ja šis ceļojums tiktu efektīvi izmantots, iespējams, mēs uzzinātu daudz vairāk par galaktiku un arī par mūsu pašu planētu. Pielietojot kosmosā iegūtās zināšanas un veiktos pētījumus, mēs lieti šo informāciju varētu izmantot uz Zemes.

To jau ir pierādījusi NASA, izveidojot tehnoloģijas, kas sākotnēji tika paredzētas dzīvei kosmosā, taču nu jau ir plaši zināmas un pielietojamas uz Zemes. To starpā ir ausu termometri, LED apgaismojums un pretapledošanas līdzeklis, piemēram.

4. Finansiālie ieguldījumi kosmosa izpētē uzlabo ekonomisko situāciju uz Zemes

Valdības, kas nodrošina lielāko daļu kosmosa izpētei nepieciešamās infrastruktūras, nodarbina ap 20’000 darbinieku uz vienu aģentūru. Protams, jāņem vērā arī privātie uzņēmumi, kas sniedz ieguldījumu kosmosa izpētes iespējās.Viens no šādiem piemēriem ir SpaceX kosmosa kuģis, kura izveidē iesaistīti tūkstošiem darbinieku.

Šiem ieguldījumiem kosmosa izpētē ir liela nozīme, jo tie ne vien palielina mūsu iespējas kosmosa izpētē, bet arī nodarbina simtiem tūkstošu cilvēku (sākot ar astronomiem un beidzot ar raķešu zinātniekiem), sekmējot ekonomisko situāciju. 

5. Iespēja izglābt pasauli

Kosmoss ir neizdibināms un vēl tik ļoti neatklāts – uzsvars gan uz ‘’vēl’’ ar cerību, ka kādreiz mēs kā cilvēce spēsim kaut nedaudz vairāk pietuvināties visuma atklāšanai. Tomēr pašlaik kosmoss ir ļoti neparedzams un tas savos dziļajos plašumos noteikti apslēpj lielas briesmas, kas varētu būt drauds mūsu planētai Zemei. Domājot ideoloģiski, droša un pārdomāta ceļošana pār kosmosu sniegtu Tev iespēju šādu informāciju iegūt.  Un zinot draudus, kas tuvojas, ir iespējams tos izslēgt. Nododot šo informāciju par to atbildīgajām iestādēm, tu izglāb mūsu planētu un kļūsti par varoni. Izklausās vilinoši. 🙂 

Space lego war

Trūkumi – PRET lidošanu kosmosā

1. Tas būs ļoti dārgi

Milzu izmaksas ir viens no galvenajiem iemesliem, kas lidošanu kosmosā padara tik nepieejamu. Kad ASV 60. gados bija aktuāla kosmiskās transportēšanas sistēmas programma (Space Transportation System), tās kopējās izmaksas bija aptuveni 500 miljoni dolāru. Jāpiebilst, ka šī summa ir krietni lielāka, ja tai pieskaita klāt visas reizes, kad mēģinājumi raidīt raķeti kosmosā tika atcelti nepiemērotu apstākļu dēļ.

Misijas paredzētas kosmosa izpētei mūsu Saules sistēmā varētu izmaksāt 10 reizes vairāk. 

2. Mūsdienu tehnoloģijas nesniedz drošības garantiju par lidošanu kosmosā

Vairākas aģentūras izstrādā “kosmosa tūrisma” paketes, kas var uzņemt cilvēkus ērtos lidaparātos un aizvest tos līdz pat mūsu atmosfēras ārējiem slāņiem.

Taču to nevarētu gluži saukt par lidošanu kosmosā. Astronauti tiek ievietoti transportlīdzeklī, ko darbina tam piestiprināta milzu raķete. Tas pašlaik ir vienīgais veids, kā uzņemt pietiekami lielu ātrumu, lai spētu izlauzties cauri atmosfēras slānim.

Lieki piebilst, ka šī procedūra ir ļoti bīstama un ikviens, kas uz to parakstās, riskē ar savu dzīvību.

3. Neparedzami veselības riska faktori

Ja palaišanas process ir bijis veiksmīgs un ir izdevies izlauzties ārpus Zemes atmosfēras slāņa, iespējams, ka priecāties vēl ir par agru. Lidojumu kosmosā var padarīt problemātisku dažādas dabas izraisītas briesmas, kas pastāv ārpus mūsu planētas atmosfēras.

Par galveno briesmu cēloni var minēt radiāciju, kas nāk no saules. Tā ir pastāvīgi sastopama bīstamība astronautiem, kad viņi atrodas kosmosā.

Ir veikti eksperimenti ar identiskiem dvīņiem, no kuriem viens uzturas uz mūsu planētas, bet otrs pavada ilgu laiku kosmosā. Rezultāti rāda, ka ir izmaiņas arī šūnu un ģenētiskajā līmenī, kas rodas, pārvietojoties kosmosā. 

4. Informācija, kas ir mums pieejama, kosmosā jau sen ir novecojusi

2017. gada 22. februārī NASA paziņoja, ka tā ir atradusi septiņas planētas Zemes lielumā Saules sistēmā. Tas ir aptuveni 235 triljonu jūdžu attālumā. Problēma ir tā, ka šī planetārā sistēma ir 40 gaismas gadu attālumā no mums. Tas nozīmē, ka informācija, ko varam novērot šobrīd, pie mūsu zinātniekiem ceļojusi veselus 40 gadus.

Vērts aizdomāties par visām pārmaiņām, kas notikušas tavā dzīvē pēdējo 5 gadu laikā – tagad piemēro šo jēdzienu planetārajai skalai.

Pozitīvi gan ir tas, ka šī kavēšanās ir nepieciešama, lai mēs, planēta Zeme,  neiekļūtu negaidīti bīstamā situācijā.

5. Došanās kosmosā neizslēdz risku par negaidītu saskarsmi ar dzīvību ārpus Zemes

Kosmosa izpēte liek mums cēli domāt par to, kas mūs sagaida plašajā Visumā un vai tajā pastāv dzīvība. Lielākā daļa teorētiķu, kas nopietni apsver citplanētiešu satikšanas priekšrocības un trūkumus, apgalvo, ka ir tikai divi iespējamie iznākumi, kas var rasties.

Vienā gadījumā šīs radības varētu būt tik attīstītas, ka to tehnoloģiskā klātbūtne novestu pie miermīlīgas sadarbības. To starpā kādu dienu varētu būt iespējama informācijas apmaiņa.

Pretējā un arī ļaunākajā gadījumā šīs svešzemju būtnes izrādīsies agresīvas un vēlēsies piekļūt mūsu planetārajiem resursiem. Lielākā daļa lielvaruto nevēlēsies pieļaut, tāpēc draudzīgām attiecībām ir zems potenciāls.

Ņemot vērā to, ka iznākumi ir tikai divi un tie ir pilnīgi pretēji, vai tiešām ir nepieciešams riskēt?

Rezumē – jautājums atklāts

Iespējams, ka lidošana kosmosā būs aktuāla vien daudzus gadus tālā nākotnē, kad ceļošana ārpus mūsu planētas kļūs pieejamāka un tehnoloģijas attīstītākas. Taču kā rīkotos Tu, ja dzīves ceļš priekšā liktu iespēju pašam izzināt daļu no noslēpumainā visuma?

Droši vari komentāros padalīties ar savām pārdomām. Būtu interesanti uzzināt.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *