Lidošana šodien – kas ir mainījies pēdējo dažu gadu desmitu laikā?

Lidošana šodien

Lidošana ar lidmašīnu ir process, kas laika gaitā pastāvīgi tiek pilnveidots. Ir notikušas daudzas izmaiņas komerclidojumos, sākot no tehnoloģiskiem sasniegumiem un beidzot ar jauniem drošības noteikumiem. Komerciālo lidojumu kārtība ir mainījušies diezgan strauji, tāpēc mēs nolēmām aplūkot galvenās lietas, kas ir mainījušās – kāda ir lidošana šodien.

Savā rakstā Lidostas pakalpojumu nākotne esam apskatījuši, kāda lidošana varētu izskatīties tālākā nākotnē. 

Taču šajā rakstā iedziļināsimies tēmā par lidošanu ar lidmašīnu šodien, 2023. gadā – kā tā atšķiras no pieredzes, kas bija pirms dažiem gadu desmitiem, kad pat WiFi lidmašīnā šķita neiedomājami.

Pašapkalpošanās iespēja lidostā

Viena no nozīmīgākajām pēdējo gadu pārmaiņām ir pašapkalpošanās iespēju plaša izplatība. Daudzas aviosabiedrības tagad ļauj pasažieriem reģistrēties tiešsaistē vai pašapkalpošanās kioskos lidostā, kas var ietaupīt laiku un samazināt gaidīšanas laiku. 

Iepriekš došanās uz lidostu daudziem sagādāja lielu stresu, jo bija tik daudz nezināmā. Atlika atrast pareizās vietas un norādes, kā arī stāvēt garās rindās. Nu tas viss ir daudz labāk nooptimizēts. Tā vietā, lai stāvētu garā rindā nodot čemodānu, daudzās lidostās to var izdarīt pats ar pašapkalpošanās režīma palīdzību.

Turklāt daudzas aviosabiedrības tagad ļauj pasažieriem reģistrēties un pat piekļūt iekāpšanas kartēm, izmantojot viedtālruņus, tādējādi vēl vairāk racionalizējot procesu.

Lidošana šodien

Bezvadu internets lidmašīnās

Vēl viena nozīmīga pārmaiņa aviopārvadājumos ir jau iepriekš pieminētā WiFi pieejamība lidojuma laikā. Joprojām tiek rekomendēts uzlikt lidojuma režīmu elektroniskajās iekārtās, īpaši pacelšanās un nolaišanās laikā. Tomēr daudzos lidojumos nu ir iespējams izmantot lidmašīnas WiFi savienojumu.

Tā kā bezvadu internets lidmašīnās ir plaši pieejams, pasažieri, atrodoties lidmašīnā, var uzturēt savienojumu un strādāt produktīvi, tādējādi maksimāli izmantojot lidojuma laiku.

Elektroniskās biļetes

Citi tehnoloģiskie sasniegumi, kas ir mainījuši aviosatiksmi, ir elektronisko biļešu plaša izmantošana. Tiek piedomāts par ilgtspēju un veidiem, kā savā ikdienā izmantot pēc iespējas mazāk plastmasas un papīra. Elektroniskās biļetes lielā mērā ir aizstājušas ierastās papīra biļetes. 

Turpmāk rakstā pieminēsim arī biometrisko pārbaužu tehnoloģiju, kas tiek arvien plašāk izmantota, lai paātrinātu drošības pārbaudes.

Drošības pasākumi

Runājot par drošību, pēdējos gados ir būtiski mainījušies arī drošības noteikumi. Piemēram, pēc 11. septembra teroristu uzbrukumiem lidostas visā pasaulē ieviesa jaunus drošības pasākumus, tostarp stingrākas bagāžas pārbaudes, ierobežojumus šķidrumiem un gēliem rokas bagāžā, kā arī prasību pasažieriem pirms drošības pārbaudes noņemt apavus. 

Nesenās COVID-19 pandēmijas dēļ tika ieviesti papildu drošības pasākumi, piemēram, obligāta masku nēsāšana lidmašīnās un pastiprināti tīrīšanas un dezinfekcijas protokoli.

Lidmašīnu izsekošana aplikācijā

Viena no būtiskākajām izmaiņām pēdējos gados ir iespēja izsekot lidmašīnas reāllaikā, izmantojot GPS tehnoloģiju. Tas ļauj aviosabiedrībām un gaisa satiksmes dispečeriem precīzāk uzraudzīt lidmašīnu atrašanās vietu un statusu, kas var palīdzēt uzlabot drošību un samazināt kavēšanos.

Ņemot to vērā, tagad mēs varam izsekot lidmašīnas arī ar lietotņu palīdzību. Piemēram, ja jūs šobrīd dotos pastaigā un virs jums lidotu lidmašīna, iespējams, ka ar dažiem klikšķiem jūs varētu uzzināt, kāda tieši tā ir un uz kurieni tā lido.

Uzlabotas lidaparātu tehnoloģijas

Pēdējo desmitgažu laikā lidmašīnu konstrukcijā un tehnoloģijā arī ir notikuši ievērojami uzlabojumi. 

Piemēram, daudzas modernās lidmašīnas ir ekonomiskākas degvielas ziņā. Tās mūsdienās rada daudz mazāk izmešu nekā vecāki modeļi. Turklāt daudzās lidmašīnās tagad ir uzlabotas avionikas un navigācijas sistēmas, kas lidojumu padara drošāku.

Daudzas lidostas un aviosabiedrības tagad izmanto biometriskās tehnoloģijas, piemēram, sejas atpazīšanu un pirkstu nospiedumu skenēšanu. Tas tiek darīts, lai paātrinātu iekāpšanas procesu un uzlabotu drošību. Šo tehnoloģiju var izmantot arī pasu kontrolē, kā arī bagāžas apstrādē.

kas mainījies lidojot šodien

Pieejamas plašas ceļošanas iespējas

Gaisa ceļojumi gadu gaitā ir kļuvuši pieejamāki un cenas ziņā izdevīgāki, daļēji pateicoties zemo cenu aviokompāniju un tiešsaistes ceļojumu aģentūru attīstībai. Tas ir atvieglojis ceļošanu un palielinājis konkurenci starp aviokompānijām, tādējādi samazinot cenas un sniedzot vairāk iespēju ceļotājiem.

Daudzas aviosabiedrības pēdējos gados ir centušās uzlabot pasažieru ērtības. Lidošana šodien ir ērtāka, piedāvājot tādas ērtības kā izklaides sistēmas lidojuma laikā, ērtākas sēdvietas un uzlabotas ēdienu un dzērienu iespējas. 

Dažas aviosabiedrības ir ieviesušas pat premium klases kabīnes un pakalpojumus, lai apmierinātu ceļotājus, kas vēlas baudīt greznākus pakalpojumus.

Ilgtspējas pasākumi

Pieaugot bažām par klimata pārmaiņām un vides ilgtspēju, aviosabiedrības un regulatori ir sākuši veikt pasākumus, lai samazinātu nozares radīto oglekļa dioksīda emisiju. 

Piemēram, daudzas aviosabiedrības ir ieviesušas lidmašīnas ar zemāku degvielas patēriņu, īstenojušas pasākumus atkritumu un emisiju samazināšanai un pasažieriem piedāvājušas oglekļa emisiju kompensēšanas programmas.

Šie ir tikai daži piemēri no daudzajām pārmaiņām, kas pēdējās desmitgadēs notikušas gaisa transporta jomā.

Lidošana šodien ir pavisam citāda – ar daudziem tehnoloģiski attīstītiem faktoriem, kas lidošanu padara vienīgi patīkamāku. 

Lieta, kas varbūt tik daudz nav mainījusies, ir ierašanās lidostā. Joprojām ir jautājums, Kāpēc jāierodas lidostā 2 stundas pirms lidojuma. Tomēr nākotne noteikti radīs risinājumu arī īsākai laika pavadīšanai lidmašīnu gaidot!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *