Kas jāzina pirms lēkšanas ar izpletni

Lēkšana ar izpletni ir neaizmirstams piedzīvojums. Daļa cilvēku to ir piefiksējuši kā vienu no lietām, ko dzīves laikā noteikti gribētu izdarīt. Varbūt tas ietilpst arī tavos plānos?

Izpletņlēkšana tiek piedāvāta arī Latvijā – Limbažos un Daugavpilī. Pieteikties lēcienam var arī jaunieši līdz 18 gadu vecumam, bet tad būs nepieciešama vecāku atļauja un klātbūtne.

Izpletņlēkšanas sezona Latvijā sākas no marta/aprīļa un ilgst līdz septembrim/oktobrim.

Izvēlies veidu

Iesācējiem Latvijā ir iespējams veikt divu veidu izpletņlēkšanu. Atkarībā no lēciena vietas un veida, viens lēciens izmaksās no 65eiro līdz 200eiro.

Lēciens tandēmā kopā ar instruktoru

Šis ir iesācējiem visdrošākais izpletņlēkšanas veids. Ar tevi kopā lēks instruktors, kurš parūpēsies par lidojuma gaitu un izpletņa palaišanu. Līdz ar to arī tava mācību instruktāža un sagatavošanās prasīs salīdzinoši īsu laiku.

Lēciena sākumā būs iespēja izbaudīt no 30 sekundēm līdz minūtei ilgu lidojumu brīvajā kritienā. Lēciens tandēmā parasti tiek veikts no 3000-4000metru augstuma.

Viena lēciena cena ir sākot no 145eiro. Par papildus samaksu, tiek piedāvāta iespēja tavu lēcienu arī nofilmēt vai nofotografēt.

Patstāvīgais lēciens

Patstāvīgajam lēcienam būs jāgatavojas ilgāk un rūpīgāk. Kopumā tas aizņems vismaz dažas stundas. Mācību instruktāžā būs iekļauta gan teroristiskā apmācība, gan praktiskā apmācība. Apgūsi ko darīt dažādās situācijās, sākot no lēciena no lidmašīnas un beidzot ar piezemēšanos.

Latvijā piedāvā pastāvīgos „Static Line” lēcienus, kas ir paredzēti arī tiem, kas ar izpletni lec pirmo reizi. Šāds lēciens būs bez brīvā kritiena. Izpletnis atvērsies automātiski pēc lēciena no lidmašīnas. Caur rāciju, tev asistēs instruktors, kurš tev dos instrukcijas kā vadīt izpletni un piezemēties. Šādi lēcieni tiek veikti no 1000-1200 metru augstuma.

Viena lēciena cena ir 65eiro.

izpletnis

Svarīgi ir laika apstākļi

Izpletņlēkšana ir ļoti atkarīga no laika apstākļiem, tāpēc lidojuma dienā būtu vēlams neko citu konkrētos laikos neplānot. Būs jārēķinās ar to, ka pēc ierašanās uz sev atvēlēto laiku, var nākties gaidīt vairākas stundas līdz savam lēcienam.

Saģērbies ērti

Ierodoties lidojuma vietā, tiks nodrošināts īpašs ekipējums un izpletņlēkšanas kombinezoni. Tikmēr pašam būs jāparūpējas par šādām lietām:

 • Saģērbies brīvā un kustību neierobežojošā apģērbā.
 • Kājās jāvelk sportiski apavi, kas lidojuma laikā nenokritīs.
 • Pirms lidojuma atbrīvojies no visām rotaslietām, lai tās lidojuma laikā nepazūd.
 • Vēsākā laikā, vēlams paņemt līdzi arī cimdus.

Ēd vieglas maltītes

Izpletņlēkšanas dienā ir vēlams ēst tikai vieglas maltītes. Nav arī ieteicams izlaist ēdienreizi. Lēciens ar pārāk pilnu vēderu vai tukšā dūšā var izrādīties ļoti nepatīkams. Tā kā izpletņlēkšana ir pasākums, kas var aizņemt pusi dienas, būs noderīgi paņemt līdzi arī kādas uzkodas.

Veselības ierobežojumi

Ir gadījumi, kad nepieciešams atturēties no izpletņlēkšanas. Izpletņlēkšana nav ieteicama un var tik atteikta šādos gadījumos:

 • Ja ir sirds un asinsvadu slimības.
 • Ja ir epilepsija.
 • Ja ir bijušas galvaskausa vai smadzeņu traumas.
 • Grūtniecības gadījumā.
 • Iesnu gadījumā. (Straujas augstuma maiņas un gaisa spiediena krituma dēļ, iesnas var izraisīt nopietnas komplikācijas, ietekmējot redzi un dzirdi.)

Lēciens tiks atteikts:

 • Ja cilvēka svars pārsniedz 100kg.
 • Ja cilvēks atrodas alkohola vai narkotisko vielu reibumā.

Izvērtē savus riskus arī citu slimību un gūto traumu gadījumā.

Visbailīgākā izpletņlēkšanas daļa ir gaidīšana. Gaidīšana kamēr lidmašīna paceļas līdz nepieciešamajam augstumam, un pēdējās sekundes pirms izlēkšanas. Atceries elpot mierīgi, ievēro drošības noteikumus un izbaudi vienu no lieliskākajiem piedzīvojumiem savā dzīvē!

Ja vēl neesi gatavs lēcienam ar izpletni, ar debesim var iepazīties arī palēnām. Rakstā Lidot ar deltaplānu – kā lidojums ar moci debesīs lasi vairāk par deltaplāna iespējām.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *